• Foruma hoş geldin 👋 Ziyaretçi

Forum içeriğine ve tüm hizmetlerimize erişim sağlamak için foruma kayıt olmalı ya da giriş yapmalısınız. Foruma üye olmak tamamen ücretsizdir.

Soru Userformda yer alan verilerin farklı ağdaki dosyaya kaydedilmesi

gultekinkaymaz

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
16
Excel Versiyonu
Office 2016 TR
Konuyu Başlatan
Arkadaşlar merhaba,
Excel'de userformda yer alan verileri farklı ağdaki bir excel dosyasına kaydetmem mümkün mü? Excel dosyamda vba kodları olduğu için başka ağdaki kullanıcılar ile paylaşıma açılmıyor onun yerine karşı tarafa excel çalışma dosyasını göndersem gireceği verileri benim bilgisayarımdaki excel dosyasına kaydetmesinin bir yolu var mıdır?

Yıllar önce kablolu ağda (intranet) Windows özelliklerinden IIS Internet Information Services'i kullanıma açıp, bir ASP dosyasını köprü olarak kullanıp, Excelden excele veri gönderen veya alan bir çalışma yapmıştım. Kablosuz ağda böyle bir çalışma yapıla bilinir mi? Araştırmak lazım. ASP sayfasına yazılacak kod VBA kodları ile hemen hemen aynıdır.

Yıllar önce kablolu ağda (intranet) Windows özelliklerinden IIS Internet Information Services'i kullanıma açıp, bir ASP dosyasını köprü olarak kullanıp, Excelden excele veri gönderen veya alan bir çalışma yapmıştım. Kablosuz ağda böyle bir çalışma yapıla bilinir mi? Araştırmak lazım. ASP sayfasına yazılacak kod VBA kodları ile hemen hemen aynıdır.
ASP ile ilgili bir araştırma yapayım belki işe yarar bişeyler bulabilirim. Kaydederken sayfayı satırı hücreyi belirtebildiğimiz gibi ip adresini de ekleyebilir miyiz diye geldi aklıma belki o adresteki excel çalışmasının ilgili sayfasına kayıt yapar diye düşündüm

Yada 3 adet Excel oluşturun
1. Excel'i sadece veri tabanı olarak kullanın Paylaşıma açın, makro bulunmasın.
2. Excel makrolu olsun ADO ile 1. Excel'e veri kaydetsin. Karşı tarafta bulunsun.
3. Excel yine makrolu olsun ADO ile Veri okuyup veri kaydetsin. Sizin PC de bulunan

Yada 3 adet Excel oluşturun
1. Excel'i sadece veri tabanı olarak kullanın Paylaşıma açın, makro bulunmasın.
2. Excel makrolu olsun ADO ile 1. Excel'e veri kaydetsin. Karşı tarafta bulunsun.
3. Excel yine makrolu olsun ADO ile Veri okuyup veri kaydetsin. Sizin PC de bulunan
Ado ile ilgili biraz video izledim ama beni fazlasıyla aşıyor 1. exceli yapıp onu veritabanı gibi kullanırım. 2. excel için bir çalışma yaptım onu yüklesem ADO yu ekleme konusundan yardımcı olabilir misiniz?

Kendi PC nizde paylaşıma açacağınız dosyayı karşı tarafta açarak dosya yolunu öğrenin.
Yapacağınız çalışmayı ekleyin.

DATA.xlsx (file://DESKTOP-DSDB001/Users/COMU/Desktop/Ek Ödeme Hesaplama/DATA.xlsx)

Ekli dosyalar

• Excel Program.xlsm
    1.9 MB · Gösterim: 12
Veri tabanında yani 1. Excelde olması gereken tablolar (Sayfalar) hangisi yani karşı taraf hangi verileri girecek.
İlk önce o Exceli hazırlayın.

Veri tabanında yani 1. Excelde olması gereken tablolar (Sayfalar) hangisi yani karşı taraf hangi verileri girecek.
Çalışmadaki Rapor sayfasını data sayfası olarak ayarlayacağım bütün veriler o sayfaya kaydedilecek

hocam data sayfasını hazırladım konumu şu şekilde
C:\Users\COMU\Desktop\Ek Ödeme Hesaplama\DATA.xlsx

Alternatif.
Mevcut dosyanızı,
her iki tarafın da ağda ulaşabileceği bir konuma
payşaşımlı olarak kaydedin.
aynı anda iki taraf da dosyayı kullanabilir.
1715155743022.png

Konuyu okuyanlar

Geri