Soru Otomatik Hesap ve Dağılım yapma

YeccT

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
0
Excel Versiyonu
Office 365 TR
Konuyu Başlatan
Herkese Merhaba

Benim şöyle bir sorum var bunu çözebilirsek çok minnettar olurum

ben Etiketçi bir matbaada baskı öncesi grafiker olarak çalışıyorum.

kartları bıçağa en uygun en firesiz şekilde montajlamaya çalışıyorum. Mesela bıçak 15 li ise yarı yarıya olanları yarı yarıya adet verip hesaplıyorum.

EĞER fire çıkıyorsa yeni bir montaj açıyorum.

Önceden bunu otomatik bir şekilde yapan bir otomasyon görmüştüm adetleri yazıyoruz butona basıyoruz ve en uygun şekilde dağılım yapıyordu ama çok sorunlu olduğu için onu kullanmadım ve şuan o excel dosyası elimde yok.

buna uygun bir kod yazılabilir mi?

örnek jpeg ve excel dosya ekledim

1713266485371.jpeg

Ekli dosyalar

• hesaps1.xlsb
    68.9 KB · Gösterim: 8

SNNAY

Excel Dostu
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
119
Excel Versiyonu
Office 2021 TR
İçimizde Matbaacı olmadığı için verdiğiniz bilgilere dayanarak herhangi bir çözüm üretilemeyecek gibi.
1-Kalıp sayısının etkisi nedir? 1 Kalıp yerine 3 Kalıp ne kadar fark ettirir?
2-Bıçak kalınlığı etkisi ne kadar? Standart mı değişken mi?
3-Tabaka ölçüleri nedir? cm mm inc? 100x180 cm veya 42x84 cm vb
4-Kesim ölçüleri nedir? 57x88 mm yada 6x11 cm vb

YeccT

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
0
Excel Versiyonu
Office 365 TR
Konuyu Başlatan
İçimizde Matbaacı olmadığı için verdiğiniz bilgilere dayanarak herhangi bir çözüm üretilemeyecek gibi.
1-Kalıp sayısının etkisi nedir? 1 Kalıp yerine 3 Kalıp ne kadar fark ettirir?
2-Bıçak kalınlığı etkisi ne kadar? Standart mı değişken mi?
3-Tabaka ölçüleri nedir? cm mm inc? 100x180 cm veya 42x84 cm vb
4-Kesim ölçüleri nedir? 57x88 mm yada 6x11 cm vb

Aslında Matbaacı olmaya gerek yok.

1 hariç diğer maddelerin benim projemde bir etkisi olmayacak bu yüzden bu bilgileri verme gereği duymadım

1 numaralı madde için de belirttiğim gibi bıçak 15 li olabilir 18 li olabilir değişkenlik gösterir bunun için fireli çıkabilir.

Burada benim yukarı yazdığım yer önemli örnekte 15 yazmışım

örnek olarak 2 adet kart var elimde 2 sinin de adedi 500 yani toplamda 1000 yapar EĞER bıçak 18 li ise 9 - 9 paylaşım yaparak

56 tabakada işi çözerim.

Bıçak 15 li ise birine 8 biri biri 7 olarak dağıtmak zorundayım. eksik çıkmaması için taban sayı bölmeliyim yani 500 / 7 yaparsam 72 sonucunu vericek bana. 72*8 yaptıgım zaman 576 sonucunda 76 adet fazlalık fire oluyor.

bunu örnek olarak verdim kart 2 değil de 6 - 7 beden olunca daha da karısarak yeni kalıp sayısı cıkarıyorum bunun için görüntüye örnek koydum

SNNAY

Excel Dostu
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
119
Excel Versiyonu
Office 2021 TR
Basite indirgeyim; 1TABAKA dan 1 kalıpta 1 bıçaklı kesimle kaç adet etiket çıkıyor 2 kalıpta 5 bıçakla kaç adet etiket çıkıyor . Bunu bilmeden işleme başlayamayız, onun içinde tabaka ölçüsü ve etiket ölçüleri gerekli, formüllerde kullanabileceğimiz verileri bilmeden çözemeyiz , verdiğiniz örnekler işi bildiğiniz için size basit geliyor. Ben şahsen hiç bir şey anlamadım anlayan bir arkadaş olsaydı büyük ihtimalle çözerdi.

YeccT

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
0
Excel Versiyonu
Office 365 TR
Konuyu Başlatan
Etiket ölçüleri sürekli değişiyor mesela 55x10 60x95 vs. bunun önüne geçemeyiz.
örnek vericek olursam 55x110 etiketli bıçak 33x35 boyunda ve içine 15 tane alıyor bu 55x95 işte 18 li oluyor.
bu konuda kesin bir komut veremeyiz ki şöyle bir durum var etiketin ve kalıbın boyutu önemli değil

örnek dosyada bıçağın kaçlı oldugunu gösteriyor olarak yazdığım kısmı manuel olarak değiştirilip ona göre formul yazılabılır

yani bıçağın kaclı oldugunu formulle hesaplatmaktansa ben oraya yazabilirim

sanırım çıkmaza çıkıyoruz ben anlattıkça :)

SNNAY

Excel Dostu
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
119
Excel Versiyonu
Office 2021 TR
50x70 cm bir tabakamız var bir kalıpta 15 li bir bıçağımız var istenilen etiket ölçüsü de bir kartvizit boyutu olsun diyelim 84x52 mm , toplam 1000 adet etiket için kaç tabaka gider ve en az firesiz nasıl yerleştirilir bunu mu istiyorsunuz.

YeccT

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
0
Excel Versiyonu
Office 365 TR
Konuyu Başlatan
örnek olarak böyle düşünebiliriz ama içinde 5 farklı kartivit var ve hepsi farklı adette işleme alıcanak olarak düşünürsek daha net olur

SNNAY

Excel Dostu
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
119
Excel Versiyonu
Office 2021 TR
İstediğiniz hesaplama 50x70 cm tabakadan 82x54 50x50 75x40 mm lik 3 farklı etiket max kaç adet çıkar gibi bir şey sanırım. 1000 750 500 adet basılacaksa, kalıplara verilecek min tabaka sayısını bulmak

Patron

Site Dostu
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
2,776
Excel Versiyonu
Office 2021 TR
Sayın SNNAY konuyu anlaşılır kılmak için çok gayret gösteriyor ama
yeterli izahat gelmiyor.
konuyu defalarca okudum ama anlaşılmayan hususlar var.
Anladıklarım,
1-büyük bir tabaka kağıdınız var, ebatları sabit veya değişken olabilir.
2-ihtiyaca göre en az fire ve en az kesim sayısı ile yeteri kadar tabaka miktarı hesaplanıyor.
3-gelen siparişe göre kalıp-lar hazırlıyorsunuz ve bu tabakaları kesiyorsunuz.Görseldeki gibi.
4-sonra diğer kalıba geçiyorsunuz.
Anlamadıklarım
1-Azami bıçak sayısı 15 midir?
2-kalıp hazırlarken bıçak mesafeleri ayarlanabiliyor mu?
3-Bir kesimde (1 kalıpta) azami kaç farklı etiket için ayarlama yapılabiliyor.
Yani 5 biçak 1. etiket,5 bıçak 2. etiket, 5 bıçak 3. etiket için ayarlanıp 1. kalıp oluşturulabiliyor mu?
şimdilik aklıma gelenler bunlar.
1713964465068.png

SNNAY

Excel Dostu
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
119
Excel Versiyonu
Office 2021 TR
1-Değişken ölçülerde 1 tabakaya; değişken ölçülerde ve değişken adetlerde etiketlerden en fazla kaç adet sığdırılabilir.
2-Bıçaklar hazırlanan kalıplara göre takılıyorsa tek kesimde bıçak sayısı kadar etiket çıkacağı için +değişken Bıçak adeti hesaplamaya dahil edilir (Anladığım kadarı ile 50x70 cm lik bir tabakadan yatayda veya dikeyde en fazla yerleşimi yapılan kalıptan 1 bıçakla kesim yapıldığında tabakadaki ilk sütun satırda bulunan kadar etiket adeti çıkıyor buna da 10 diyelim. EĞER kalıpta 10 bıçak varsa tek kesimde tek tabakadan 100 adet etiket çıkıyor. Alınan iş adeti miktarı tamamlanana kadar kalıptan kesime devam ediliyor EĞER alınan iş adeti miktarı örneğin 50 ise 10 bıçaklı bir kalıptan çıkan 100 adet etiketin 50 si fire çıkmış oluyor)

SNNAY

Excel Dostu
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
119
Excel Versiyonu
Office 2021 TR
İlave olarak 1 tabakaya birden fazla ölçülerde etiket yerleştirilirken kesim yönleri aynı olmalı ki baskıda hata olmasın diye eklemek istedim. Umarım anlayabildiğim kadarıyla anlatabildim.

YeccT

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
0
Excel Versiyonu
Office 365 TR
Konuyu Başlatan
bıcak.png

Örnek olarka bir bıcagımı ekledım bu bıcak 15 li bu bıcaktan bıcaga değişkenlik gösterebilir bazıları 18 bazıları 24 lü olabilir
bir kalıba farklı ebatta kart gelmiyor

aslında kalıbın ne kadar buyukl oldugu gibi bilgiler benim için önemli değil çünkü bıcakların hepsı hazır ve buna göre ayarlama yapmam lazım

4 tane kart var diyelim xs s m l

bunların adeti

XS - 5000
S - 2500
M - 500
L - 250

ben bunu şöyle hepsalarım 2 kalıp çıkartırım XS ve S bedeni bir M ve L bedeni bir montajları

bıçak 15 li olduğu için 1. Montajda XS den 10 tane S den 5 tane 2.Montajda M den 10 tane L den 5 tane koyarak

0 fire ile işi bitirim aklımdan hesapladıgım zaman

Dediğiniz gibi ben işi bildiğim için bana basit geliyor

eksik anlattıysam lütfen tekrar yorum yapar mısınız

SNNAY

Excel Dostu
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
119
Excel Versiyonu
Office 2021 TR
Sonuç olarak benim anladığım; burada hesaplanması istenilen şey bir tabakadan en fazla adette kesilecek ebatların hangisi olduğu değil toplamda üretilecek etiket adet sayısının min tabakadan nasıl çıkacağı. 5x8 lik bir etiket için hazırlanan 15 bıçaklı kalıplara dediğiniz miktarlarda xs s l m xl etiketlerinden kaçar tane koyarsanız min fire ile tamamlarsınız, bıçak 24 lü olursa kaçar adet koymalısınız vs vs. Umarım doğru anladım ve anlattım.

YeccT

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
0
Excel Versiyonu
Office 365 TR
Konuyu Başlatan
Sonuç olarak benim anladığım; burada hesaplanması istenilen şey bir tabakadan en fazla adette kesilecek ebatların hangisi olduğu değil toplamda üretilecek etiket adet sayısının min tabakadan nasıl çıkacağı. 5x8 lik bir etiket için hazırlanan 15 bıçaklı kalıplara dediğiniz miktarlarda xs s l m xl etiketlerinden kaçar tane koyarsanız min fire ile tamamlarsınız, bıçak 24 lü olursa kaçar adet koymalısınız vs vs. Umarım doğru anladım ve anlattım.
Evet bu şekilde anlayabiliriz

SNNAY

Excel Dostu
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
119
Excel Versiyonu
Office 2021 TR
Sayın YeccT
Ekteki dosyayı kontrol eder misiniz?
Amaç zaten minimum baskı sayısını yani "tabaka"yı bulmak. Sizin dosyada bunu elle girmemiz gerekiyor. Bildiğimiz veriler Etiket ismi Etiket adeti ve Kalıpların kaç bıçaklı olduğu. 15bıçaklı denilen kalıptan tek baskıda 15 adet etiket elde ediliyorsa 2500 istenilen xs etiketinden min baskı sayısı(tabaka)=2500/15 yaparız da işin içine S M L XL XXL gibi farklı isimlerde ve sayılarda etiket girdiğinde kombinasyonlar adet ve isime göre bir hayli çoğalıyor. M etiketinden 5000 XL den 2500 istendiğinde 15 bıçaklı bir kalıba 10 tane M 5 tane XL etiketi yerleştirip 500 baskıda min 500 baskıda iş bitebilir. ama tabaka=İşadet/bıçakla bu bulunamaz.

YeccT

Yeni Üye
Kullanıcı Bilgileri
Aldığı beğeni
0
Excel Versiyonu
Office 365 TR
Konuyu Başlatan
Sayın YeccT
Mesaj#15 'deki dosya güncellendi. Kontrol eder misiniz?

1. 1 kart 1 den fazla montajda olmaması gerekiyor. Test etmek amaçlı yazdığım adetlerde 1555 adet 2 montajda çıkıyor
2. Bu adetler çok daha fazla olabilir. Belki de 20 25 bedene kadar çıkabilir buna göre işlem yapabilir miyiz

bunlar haricinde tam istediğim gibi olmuş

Birşeyler kapmak için Vba kodlarını incelemek istedim kodlar şifreli tabi sizin emeğiniz, şifrelemek hakkınız en azından nasıl bir yol izlediğinizi öğrenmeği çok isterim :)

Ekran görüntüsü 2024-05-01 171602.png

Konuyu okuyanlar